Oddech- fundament w naszej egzystencji?

Zastanawiałeś się kiedyś, ile godzin w ciągu doby przeznaczasz na sen i wypoczynek? Ile kilogramów jedzenia spożywasz i ile litrów wody dziennie pijesz? Ile ODDECHÓW w ciągu doby wykonujesz? Czy wykonujesz je prawidłowo? Czy wiesz, jak oddychać, by każdym oddechem wspierać swój organizm? Czy oddech nie jest rzeczą fundamentalną w naszej egzystencji? Czy to nie oddech jest naszym największym paliwem?

W latach 80. Ubiegłego wieku naukowcy działający w ramach Framingham Study, 70-letniego długofalowego programu badawczego skupionego, wokół chorób serca, usiłowali dowiedzieć się, czy istnieje korelacja między rozmiarem płuc a długowiecznością. Zgromadzili dane z 20 lat od 5200 badanych, przetworzyli liczby i odkryli, że najlepszym wskaźnikiem długości życia nie była genetyka, dieta ani dzienna liczba ćwiczeń, jak wielu podejrzewało. Była to pojemność płuc.

Im mniejsze i mniej wydajne stawały się płuca, tym szybciej badani zapadali na choroby i umierali. Przyczyna pogorszenia stanu płuc nie miała znaczenia. Po prostu mniejsze płuca oznaczały krótsze życie, podczas gdy większe płuca równały się dłuższemu życiu.

Nasza umiejętność oddychania pełną piersią była, według tych badaczy, „dosłownie miarą zdolności życiowej”. * W 2000 roku naukowcy z Uniwersytetu Buffalo opublikowali wyniki podobnych badań, w których porównali pojemność płuc w grupie ponad 1000 osób na przestrzeni 30 lat. Wnioski były identyczne. *

Na obecnym etapie badań wiemy już, że organy wewnętrzne są elastyczne i możemy je zmieniać praktycznie w dowolnym czasie. Każda regularna aktywność fizyczna, która rozciąga płuca i poprawia ich elastyczność (świetnie sprawdza się tutaj joga), może pomóc utrzymać lub zwiększyć pojemność płuc. Znacznie szybszy, lepszy i efektywniejszy efekt w pracy nad zwiększaniem swojej wydolności oddechowej osiągniemy wiedząc jak poprawnie oddychać.

Prawidłowy oddech powinien być spokojny, długi, regularny, obszerny, powinien optymalizować ruch przepony i całkowicie (wdech i wydech) odbywać się przez nos, również w trakcie ćwiczeń fizycznych.

Typowy dorosły angażuje podczas oddychania zaledwie 10 procent dostępnego zakresu przepony, co obciąża serce, podnosi ciśnienie krwi i powoduje całą masę problemów krążenia. Wydłużenie oddechów poprzez wykorzystanie od 50 do 70 procent zdolności przepony łagodzi obciążenia układu sercowo-naczyniowego, umożliwiając organizmowi wydajniejszą pracę.

Nasze niskie parametry oddechowe wynikają z życia w permanentnym stresie, z biegu, w jakim żyjemy, z niezrównoważonej diet, z spożywania alkoholu, ale również z skażenia środowiska i przegrzewania się (zbyt wysokie temperatury w domu). Oddychamy za szybko, nieregularnie i zdecydowanie za płytko.

Z czasem płytkie oddychanie zmniejsza zakres przepony oraz pojemność płuc, a to może prowadzić do postury cechującej się wysoko uniesionymi brakami, wypchniętą do przody klatką piersiową i wyciągniętą szyją, czyli do budowy ciała typowej dla cierpiących na rozedmę płuc, astmę i inne problemy oddechowe.

Usunięcie złych skutków takiego oddychania i przywrócenie prawidłowego wzorca oddechowego jest stosunkowo proste. Należy całkowicie przestawić się na oddychanie przez nos, uczyć się oddychać wolniej, regularniej, spokojniej i prawidłowo aktywizować przeponę.

Można tego dokonać w kilka tygodni wykonując odpowiednie treningi oddechowe. Świetnym wstępem do pracy z oddechem jest 3-tygodniowy kurs Oddechu Online od Podstaw. Na kursie przerabiamy wszystkie podstawowe założenia terapii oddechowej metodą Butejki. Mówimy o najważniejszych aspektach oddychania funkcjonalnego, o znaczeniu i wykorzystywaniu tlenu i dwutlenku węgla w organizmie, o tlenku azotu i równowadze układu nerwowego.

Poprzez praktykowane ćwiczenia zwiększamy swoją świadomość oddechu, poprawiamy wydolność organizmu i poziom energii. Regulujemy funkcje układu nerwowego ucząc się świadomej relaksacji poprzez oddech. Znacząco wzmacniamy swoją odporność.

  • W.B Kannel Vital Capacity as a Predictor of Cardiovascular Disease. The Framingham Study 1982
  • Michael Eberlein Lung Sise Mismach and Survival After Single and Bilateral Lung transplantation 2013

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *