Dwutlenek Węgla i fizjologia ZDROWEGO ODDYCHANIA

Być może zastanawiasz się co dwutlenek węgla ma wspólnego z zdrowym oddychaniem? Czy dwutlenek węgla nie kojarzy nam się z czymś, czego powinnismy się pozbyć?

Zdrowy oddech

Okazuje się, że wcale nie. W rzeczywistości większość dwutlenku węgla potrzebujemy zachować (ok 85 procent). Działanie dwutlenku węgla w zdrowym oddychaniu jest kluczowe, ponieważ jest on odpowiedzialny za dystrybucję tlenu. Bez wystarczającej dawki dwutlenku węgla, tlen pozostaje w krwioobiegu i nie trafia do naszych tkanek, gdzie jest najbardziej potrzebny. 

Kiedy wdychasz powietrze przez nos lub usta, przedostaje się ono do płuc przez oskrzela i oskrzeliki, ostatecznie rozpuszczając się w wyściółce pęcherzyków płucnych. 

Z pęcherzyków płucnych tlen z powietrza jest wchłaniany do krwi. We krwi tlen wiąże się z hemoglobiną, białkiem w krwinkach czerwonych, które transportuje tlen, dwutlenek węgla i inne gazy. Hemoglobina uwalnia tlen do narządów i tkanek, które go potrzebują. Nasze komórki przemieniają tlen (i glukozę) na energię i uwalniają w tym procesie dwutlenek węgla. 

W organizmie człowieka dwutlenek węgla jest produktem ubocznym metabolizmu, a jednocześnie jest niezwykle ważny dla uwalniania tlenu z hemoglobiny, dostarczania go do narządów i tkanek, które tego potrzebują, a także utrzymania popędu do oddychania.

Ćwiczenia oddechowe w adaptacji do CO2

Dlatego warto pracować nad adaptacją organizmu do wyższego stężenia dwutlenku węgla. Można to ćwiczyć w prosty sposób wykonując odpowiednie ćwiczenia oddechowe, takie jak ćwiczenie delikatnego oddechu (spokojnego i powolnego przepływu) oraz wstrzymywań powietrza. Warto jednak przynajmniej na początku rozpocząć swój trening oddechowy pod okiem specjalisty, bo nie wszystkie ćwiczenia oczywiście są dla wszystkich. Niektóre dolegliwości, jak np. nadciśnienie lub okoliczności, jak np. ciąża wykluczają nas niestety z treningu niektórych ćwiczeń. 

Zwiększenie swoich parametrów oddechowych, w tym adaptacja do wyższego stężenia dwutlenku węgla znacząco wpływa na poprawę zdrowia i dobrego samopoczucia, a również przyczynia się do polepszenia wyników sportowych. 

Dlatego zapraszam serdecznie na Kurs Oddech Od Podstaw Onlinepodczas który poznacie podstawy treningu oddechowego, zyskanie dostęp do ćwiczeń oraz sowicie się jak poprawą swojego oddechu możecie poprawić różne parametry swojego zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *