Chroniczna hiperwentylacja- czy może Cię dotyczyć?

Zarówno badania naukowe, jak i doświadczenia ludzi, z którymi pracuję pokazują mi, jak wielkie znaczenie ma umiejętność poprawnego oddychania. 

Problem w tym, że coś co powinno być najnaturalniejszą czynnością w naszym organizmie, stało się dla człowieka ery cyfryzacji ogromnym wyzwaniem. Błędnie zakładamy, że ciało wie, ile potrzebuje powietrza. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci tak zmieniliśmy otaczające nas środowisko oraz styl życia, że wielu z nas nie ma już pojęcia jak powinien wyglądać poprawny oddech. 

Proces wdychania i wydychanie powietrza został całkowicie zmieniony przez stres, siedzący tryb życia, niezdrowe odżywianie, przegrzewane domy i malejącą sprawność fizyczną. 

Wszystkie te czynnik przyczyniają się do dysregulacji naszego sposobu oddychania. To z kolei jest pierwszym krokiem ku apatii, otyłości, problemom ze spaniem, dolegliwościom układu oddechowego czy chorobom serca. 

Nowoczesny styl życia przyczynia się do stopniowego zwiększania objętości wdychanego powietrza. I choć dostarczenie organizmowi większej ilości tlenu może wydawać się dobrym pomysłem, to w rzeczywistości tylko spokojne oddychanie jest świadectwem dobrego zdrowia i sprawności fizycznej

Wyobraźmy sobie otyłego turystę oraz olimpijczyka wnoszących bagaże po stromych schodach. Po którym będziesz spodziewał się zadyszki i sapania? 

Chroniczna hiperwentylacja

Największą przeszkodą ku zdrowiu i kondycji fizycznej jest dość rzadko opisywany problem- chroniczna hiperwentylacja. Objętość wdychanego przez nas powietrza może być dwu-, a nawet trzykrotnie większa od wymaganej. Aby sprawdzić, czy Ty również zmagasz się z chroniczną hiperwentylacją, sprawdź, na ile z poniższych pytań odpowiesz twierdząco:

  1. Czy zdarza Ci się oddychać przez usta podczas codziennych aktywności?
  2. Czy śpisz z otwartymi ustami? (Jeśli nie wiesz- czy budzisz się rano z wysuszonymi wargami?)
  3. Czy chrapiesz lub wstrzymujesz oddech podczas spania?
  4. Czy podczas odpoczynku ruchy twojej klatki piersiowej są wyraźne?
  5. Czy klatka piersiowa porusza się bardziej niż brzuch?
  6. Czy regularnie wzdychasz w ciągu dnia?
  7. Czy słyszysz swój oddech podczas odpoczynku?
  8. Czy doświadczasz: zapchanego, podrażnionego nosa? Zaciskania się dróg oddechowych? Zmęczenia? Splątania lub zawrotów głowy?

Odpowiedź “tak” udzielona na część lub wszystkie z powyższych pytań świadczy o skłonnościach do hiperwentylacji. Powyższe cechy są objawami przekraczania potrzebnej ilości wdychanego powietrza. 

Tak, jak każdy z nas ma swoją optymalną ilość pożywienia i wody, którą powinien każdego dnia spożyć, tak też istnieje również optymalna ilość powietrza, którą powinniśmy dostarczyć płucom.

I podobnie jak objadanie się, zbyt duża ilośc tlenu krążąca wraz z krwią po całym ciele może niszczyć ci zdrowie. 

Ta pozornie nieskomplikowana czynność oddychania wywiera wpływ na każdy aspekt naszego zdrowia i funkcjonowania, dlatego warto zwracać na nią większą uwagę. Niezmiernie cieszy mnie więc coraz szersze zainteresowanie tematem oddychania oraz moimi kursami oddechu. 

Dlatego już w 9 stycznia rusza kolejna edycja kursu Oddech od Podstaw Online. Spotkamy się trzy razy po 90 minut. Przybliżę Wam teorię zdrowego oddychania i jego wpływu na nasze zdrowie oraz wykonamy szereg ćwiczeń praktycznych, mających na celu poprawę funkcjonalności naszego oddechu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *