Czym charakteryzuje się joga metodą Iyengara?

para uprawia jogę

Joga stała się współcześnie tak popularna na całym świecie, że nie dziwi różnorodność jej metod. Jedną z nich jest praktyka asan według wskazówek mistrza Iyengara. Czym się wyróżnia? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Cechy jogi Iyengara

Metoda zaproponowana przez Iyengara charakteryzuje się wyjątkową uważnością i wyraźną precyzją wykonywania asan. Ta ścieżka jogi ukierunkowana jest na ich świadomym doświadczeniu i otwieraniu zablokowanych obszarów ciała. Iyengar zwracał również uwagę na osiągnięcie stabilności bez nadużywania swoich sił fizycznych. Dzięki temu w organizmie wyrównuje się krążenie, a w stawach wytwarza wewnętrza przestrzeń. Mistrz stawiał także na wykorzystywanie do ćwiczeń wszelkiego rodzaju pomocy, np. klocków, pasków czy koców, które umożliwią doświadczenie asan przez wszystkich praktykujących, niezależnie od ograniczeń intelektualnych i cielesnych. Świadomość ciała oraz zespolenie duchowości z fizycznością to jedna z podstawowych zasad tej odmiany jogi.

Jaką metodę praktykowania jogi wybrać?

Prowadząc prywatne lekcje jogi w Gdańsku polecam jej praktykę w zupełniej dowolnej formie – celem każdej z nich jest bowiem wzmocnienie sił fizycznych i poprawienie dobrego samopoczucia. Odkrywanie kolejnych metod to naturalny rozwój każdego miłośnika tej formy treningu. Warto szukać dla siebie takiej odmiany, która przyczyni się do zwiększenia efektów jej praktyki oraz odnalezienia własnych upodobań. Osobom z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi dedykowane są lekcje jogi terapeutycznej, a joginom szukającym tradycyjnych metod poleca się jogę Sivananda i Hatha. Ta ostatnia nastawiona jest na harmonię asan z ćwiczeniami oddechowymi pranayama. Ashtanga natomiast jest dla osób, które lubią wyzwania fizyczne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *