Dlaczego ważne jest odpowiednie oddychanie?

ćwiczenie oddechowe

Oddech jest nawykiem mimowolnym, dlatego mogłoby się wydawać, że nie mamy na niego wpływu. Ale czy zastanawiałaś się kiedyś co by się stało, gdybyś zaczęła na nim panować? I czy da się to w ogóle zrobić? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym wpisie!

Prawidłowy oddech to zdrowe ciało

Oddychanie spełnia bardzo ważną funkcję – dostarcza komórkom tlenu, który potrzebny jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiedni dopływ tlenu przyspiesza regenerację, dodaje energii i efektywniej odżywia mózg. Zaburzenie tego procesu może więc doprowadzić do obniżenia samopoczucia i rozwoju chorób. Nieprawidłowy oddech rozwija przewlekłą hipertonię przepony, co w konsekwencji prowadzić może do problemów żołądkowych, bólów kręgosłupa i nietrzymania moczu. Brak umiejętności właściwego oddechu bierze się w głównej mierze z niezdrowego stylu życia – przejadania się, braku aktywności fizycznej, zbyt wysokiej regulacji temperatury w pomieszczeniach i oczywiście stresu.

Dlaczego warto skorzystać z warsztatów oddechowych?

Warsztaty oddechowe to idealny sposób na naukę, w jaki sposób oddychać w zgodzie z naturą. Ale jak rozpoznać, czy robimy to źle? Przed zapisaniem się na kurs warto poobserwować swój organizm. Oznaką nieprawidłowości w oddychaniu są m.in.:

  • oddychanie przez usta,
  • widoczne ruchy górnej klatki piersiowej,
  • ciągłe wzdychanie,
  • nieregularny oddech.

Prawidłowego oddechu możesz nauczyć się podczas prowadzonego przeze mnie warsztatu z oddychania metodą Butejki w Gdańsku. Nauka oddechu w połączeniu z praktyką jogi to najprostsza droga do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Zyskasz dzięki temu lepszą odporność oraz pozbędziesz się niepotrzebnego stresu. Prawidłowe oddychanie wpływa także na lepszą pamięć i koncentrację oraz pomaga uspokoić nerwy.