Na czym polega taniec intuicyjny?

taniec intuicyjny

Powtarzając za Alice Walker możemy powiedzieć, że “trudne czasy potrzebują szalonego tańca”. A czasy, w których żyjemy naprawdę możemy tak określić. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania, nieoczekiwane problemy i emocje, z którymi często nie umiemy sobie poradzić. Wszyscy potrzebujemy regeneracji (zarówno fizycznej, jak i psychicznej), odprężenia i naładowania “baterii”. Jednym ze sposobów, żeby osiągnąć wszystkie te cele, jest taniec intuicyjny. Jeśli nigdy nie spotkałeś się z tą nazwą, nasz artykuł jest dla Ciebie.  Wyjaśniamy w nim czym jest taniec intuicyjny i pokazujemy, dlaczego warto go wypróbować.  

Taniec intuicyjny – czym jest?

Taniec intuicyjny to aktywność ruchowa, która stanowi wielopłaszczyznową terapię, mimo że przebiega bez ściśle określonego schematu, czy choreografii. Oznacza poruszanie ciałem w rytmie i w sposób, jaki narzuca nasz organizm. To wyrażanie emocji bez wstydu i poczucia, że ktoś może nas oceniać. To także forma pracy nad ciałem, w której kluczem do sukcesu jest szczerość wobec samego siebie, autentyczność, spontaniczność i prostota. 

Taniec intuicyjny to spotkanie samego sobą z otaczającą rzeczywistością, zderzenie naszej energii z energią zewnętrzną, a także połączenie z wszechświatem.  Taka aktywność pozwala wyzwolić emocje i usunąć blokady, które nieświadomie tworzymy w naszym organizmie. Należy jednak podkreślić, że jego moc terapeutyczna występuje tylko wtedy, gdy poszczególne mięśnie i partie ciała rzeczywiście poruszają się w sposób niewymuszony i zgodny z naszymi wewnętrznymi wskazówkami.  

Dlaczego warto?

Dlaczego warto wykorzystać niezwykłą moc tańca intuicyjnego? Przede wszystkim dlatego, że jak już wspomnieliśmy jest to doskonała forma pozbycia się negatywnych emocji i uwolnienia nadmiaru myśli, które krążą po naszej głowie i wywołują przygnębienie. Ten rodzaj aktywnej medytacji zwiększa energię, podnosi naszą radość i sprawia, że jesteśmy gotowi na nowe wyzwania. Ruch rozwija naszą intuicyjność, zaufanie do własnego ciała i przekonanie, że jesteśmy wystarczająco dobrzy. Taniec intuicyjny pozwala też uporządkować odczuwane emocje – niezależnie od tego, czy jest to smutek, gniew, przygnębienie, czy niepewność. 

W czasie zajęć z tańca intuicyjnego warto skupić się na samym sobie i na odnalezieniu własnego, wewnętrznego świata. Pamiętajmy, że to czas tylko dla nas, w którym liczy się nasze samopoczucie i nasza praca nad sobą. Pozwólmy więc sobie na powrót do natury i odczuwanie dziecięcej radości, która powinna gościć w życiu każdego dorosłego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *