Moje ulubione pomoce w jodze- dlaczego warto korzystać z akcesoriów do jogi?

Odpowiednio dobrane akcesoria do jogi pozwolą Ci zarówno wejść w asany, do których Twoje ciało nie jest jeszcze gotowe jak i pogłębiać pracę w asanach, których praktyka nie sprawia Ci już trudności. Za praktyką każdej asany stoi szereg korzyści, jakie za sobą niesie. Korzyści wynikające z praktyki będą jednak tym większe- im poprawniej wykonywana będzie asana. Często jednak nasze ciała nie są jeszcze gotowe do wejścia w przykładową asanę z różnych powodów, wśród których mogą znaleźć się fizyczne ograniczenia; sztywność jakiegoś obszaru ciała, ograniczona lub zaburzona ruchowość stawu lub więzadeł, bardzo często spotykane dysfunkcje kręgosłupa.

Wprowadzenie pomocy do jogi podczas praktyki pomaga więc nie tylko upowszechnić wcześniej niedostępne dla wielu asany, ale również, co bardzo ważne z terapeutycznego punktu widzenia jogi, odpowiednio ułożyć ciało w pozycji i zacząć odczuwać jej korzyści poprzez odpowiednią (techniczną pracę) ciała.  Często wskazuje kierunek pracy mięśni, odpowiednio rozkłada wysiłek na poszczególne partie ciała, znajduje równowagę w pozycji przez co pozwala cieszyć się nią przez dłuższy czas, nie odczuwając zmęczenia tak szybko jak nastąpiłoby to podczas niesymetrycznej pracy mięśni oraz daje fantastyczny feedback wykonywanej pracy.

Z drugiej jednak strony, o czym też już wspomniałam, akcesoria jogiczne możemy wykorzystać również do pogłębiania pozycji (dotyczy wprawionych joginów). Tak np. możemy ćwiczyć pozycje równoważne na poduszce sensorycznej, co zintensyfikuje pracę mięśni głębokich odpowiedzialnych za stabilizację i mobilność. (więcej na temat mięśni głębokich możesz przeczytać tutaj: https://www.magdaroclawska.pl/?p=419 ).

Skupię się może jednak na najpowszechniejszych pomocach, wśród których opiszę dzisiaj zastosowanie: maty do jogi, paska do jogi, klocków oraz ściany J

O tym, że najłatwiej praktykować jogę na macie wie nawet początkujący jogin. Jaką jednak matę do jogi wybrać? Na rynku sprzedażowym dostępnych mamy szeroką gamę różnych mat, co może wprowadzić jogina na każdym etapie praktyki w delikatne zakłopotanie. Wybór odpowiedniej maty jest niezwykle istotny, ponieważ to mata towarzyszyć nam będzie podczas każdej praktyki jogi. Oczywiście można korzystać z mat w szkołach jogi, ale zachęcam do zaopatrzenia się we własną nie tylko ze względów higienicznych. Podczas wyboru maty warto zwróć uwagę na kilka rzeczy: materiał, z jakiego wykonana jest mata, grubość, długość, waga, faktura materiału.

Zacznijmy od materiału: osobiście używam maty kauczukowej- z kilku względów. Przede wszystkim ponieważ kauczuk jest materiałem naturalnym. Drugą bardzo ważną korzyścią mat kauczukowych jest ich antypoślizgowość. Maty z kauczuku pod tym kątem są numerem jeden na rynku. Kauczuk jest szorstki i lekko chropowaty, dzięki czemu np. w psie z głową w dole unikniemy przesuwania się dłoni po macie. Niestety, nie ma rzeczy idealnych i kauczuk ma również pewne wady.

Przede wszystkim trzeba wspomnieć o jego specyficznym zapachu. Dla jednych jest on neutralny, innym może przeszkadzać. Specyficzny zapach kauczuku na szczęście z czasem znika  i po paru tygodniach można go poczuć tylko, kiedy faktycznie zbliżymy się nosem do maty. Dobra rada: jeśli chcesz szybciej pozbyć się zapachu kauczuku – pozostaw matę w domu przez jakiś czas rozwiniętą. To przyspieszy proces ulatniania się zapachu. Kauczuk niestety jest też nieco cięższy od innych materiałów, z których produkuje się maty i bywa nieco mniej wytrzymały. Pamiętaj jednak, że podczas praktyki liczy się przede wszystkim twoje bezpieczeństwo, dlatego więc niesamowita antypoślizgowość i przyczepność mat kauczukowych bardzo do mnie przemawia.

Sporo już mowa o antypoślizgu to warto też wspomnieć o amortyzacji. Na rynku znajdziemy maty o grubości od 1 mm do 8 mm. Zasada jest prosta- im grubsza mata tym większa amortyzacja (polecam szczególnie osobom początkującym , których ciało uczy się dopiero kontaktu z twardą powierzchnią). Amortyzacja pomaga zadbać o stawy i kości- grubsza mata może zmniejszyć lub zniwelować początkowe niedogodności nadgarstków. Cieńsza mata natomiast dużo lepiej sprawdzi się podczas podróży, zajmuje mniej miejsca i jest lżejsza.

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając matę? Bardzo ważna jest jej długość. Podczas praktyki dbamy o to, aby wszystkie kończyny podczas wszystkich asan znajdowały się na macie z różnych względów. Zimą chodzi nam o izolację, na co dzień o antypoślizg- ustawiając się np. w wojowniku II obie nogi muszę znajdować się na macie. Dlaczego? Wyobraź sobie, że ustawiasz przednią nogę na macie, a tylną poza nią. Przednia stopa zaczyna się przesuwać wraz z matą po podłodze, a Tobie grozi upadek. Pamiętaj- zawsze dbaj o swoje bezpieczeństwo.

Poniżej wstawiam linku do mat kauczukowych dostępnych w sklepie Decathlon:
https://www.decathlon.pl/mata-yoga-studio-5mm-id_8500977.html?fbclid=IwAR2_jIVsDNvv4LHly5YXMk3BL19nriUa4-mlNl3PcogNhCYlPKitvNmCfL0
https://www.decathlon.pl/mata-do-jogi-travel-15-mm-id_8374692.html?fbclid=IwAR1DfRUafBijjNeeUz9X1LP6NYPf53cSMD20Yx7SeCIYWzQ3OjIOBWl8dGQ

Dlatego też jeśli masz problemy z kręgosłupem i często podróżujesz nie kupuj też maty ciężkiej. Warto pamiętać, że na zajęcia często dojeżdżamy rowerem bądź pokonujemy pewien dystans do studia jogi pieszo. Górą granicą komfortu noszenia maty jest 2,5kg do 3kg. (Warto zaopatrzyć się w plecak do maty)

Zanim przejdę do opisywania kolejnych pomocy podpowiem jeszcze tylko, że jeśli jesteś początkującym joginem i nie wiesz jeszcze, czy joga skradnie Ci serce (oczywiście życzę Ci, aby tak się stało J) nie wydawaj kolosalnej sumy na matę. Jeśli Twoja praktyka przerodzi się w systematyczną podróż na macie- sam poczujesz, że chcesz zainwestować więcej pieniędzy w lepszą amortyzację, antypoślizg lub grafikę maty J

Przejdźmy teraz do nieco tańszych pomocy- które mogą się okazać cennymi towarzyszami twojej jogowej podróży. Zacznijmy od klocków. Klocki do jogi mogą okazać się przydatne podczas ćwiczeń ze względu na swoją praktyczność- zauważ, że każdy klocek ma 3 różne wysokości. To pomaga Ci dobrać wysokość pomocy do aktualnych możliwości Twojego ciała. Okażą się szczególnie przydatne podczas asan stojących np. Trikonasana, uttanasana (pozycje zaprezentowane za załączonych zdjęciach), ale również jeśli nie posiadasz jeszcze np. bolstera/wałka (pomoc nieco droższa, której dzisiaj opisywać nie będę) lub poduszki do jogi podczas asan siedzących. Warto siadać wyżej (szczególnie na początku praktyki) na różnych pomocach ponieważ to zdecydowanie ułatwia wyprostowanie kręgosłupa poprzez równomierne odpychanie się od kości pośladkowych od pomocy (pomoże osiągnąć odciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa), na której aktualnie siedzimy. Tak więc kostki pomogą nam wejść w każdą asanę, w której brakuje nam elastyczności, aby ją wykonać. Ale również mogą wskazywać nam poprawność pracy mięśni w niektórych asanach, np. wkładając klocek miedzy środek wewnętrznych ud w tadasanie (pozycja góry) uczymy układ nerwowy poprawnej pracy mięśni ud.

Przejdźmy dalej- po co nam pasek? Jest on pomocny w wielu wariantach asan. Pomaga sięgnąć tam, gdzie sami jeszcze nie sięgamy J Używamy go często do rozciągania grupy mięśni kulszowo-goleniowych. Pamiętaj jeśli dosięgnięcie „gdzieś” wymaga od Ciebie napięcia np. mięśni pleców, barków lub zaciśnięcia szyi- zawsze lepiej, bezpieczniej i zdrowiej dla Twojego ciała skorzystać z pomocy (na zdj z paskiem przykładowe użycie paska).  Pasek zazwyczaj wykonany jest z wysokiej jakości bawełny i jego długość (pętlę) regulować możemy klamrą.

Ostatnia pomoc, o której chcę Wam dzisiaj wspomnieć nie wymaga od Ciebie żadnego nakładu pieniężnego. Mowa o ścianie. J Ściana może służyć Ci jako wsparcie podczas praktyki balansów, jako feedback podczas praktyki tadasany (stajesz tyłem do ściany i sprawdzasz, czy środkowe tyły pięt stykają się ze ścianą, czy kość krzyżowa, tylne dolne żebra i potylica są w styku z ścianą), jako pomoc w rozciąganiu barków i pleców oraz wsparcie w pozycja relaksujących. Zastosowań jest naprawdę dużo.

Podsumowując- pomoce do jogi stosujemy przede wszystkim dla własnego zdrowia, z szacunku do własnego ciała i jego ograniczeń. Wspierajmy się akcesoriami odpowiedzialnie, dostosowując praktykę do naszych możliwości, aby nie krzywdzić swojego ciała podczas ćwiczeń a nieustannie z cierpliwością i miłością poprawiać jego funkcjonowanie i sprawność. Każde ciało ma swoje ograniczenia, a naszym zadaniem jest ich dostrzeżenia, akceptacja i uszanowanie poprzez odpowiedzialną praktykę.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *