Praktyka jogi przynosi ogromną ilość niezliczonych korzyści bez względu na to, czy mamy lat dwadzieścia, czy też ponad trzy razy więcej. Grupa seniorów jest jednak grupą odbiorców o specyficznych potrzebach. Aby joga mogła przynosić im maksymalne korzyści należy praktykę dobrze dostosować do ich potrzeb.
Szczególnie podczas ćwiczeń pozycji jogi (asan) warto uwzględnić ograniczenia fizyczne. Wraz z wiekiem często potęgują się różne patologie zdrowotne; zmniejsza się elastyczność mięśni i stawów, mogą powstawać zwyrodnienia w obrębie układu kostnego, napięcia zbierane przez lata mogą doprowadzić do sztywności wielu struktur i ograniczenia świadomości ciała.
Odpowiednio dobrane i zmodyfikowane asany przynoszą jednak wciąż ogromne efekty. Często dużo wcześniej niż mogłoby się wydawać. Mięśnie wraz z systematyczną praktyką będą się wzmacniać i uelastyczniać, pozwalając na praktykę pozycji w sposób pełniejszy, i przede wszystkim ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Również bardzo łagodna praktyka sprzyja niwelowaniu bólów kręgosłupa i bioder, wspomaga przemianę materii i stopniowo uwalnia ciało od napięć.
Warto pamiętać, że joga to nie tylko praktyka asan, ale cała filozofia, w której skład wchodzą również miedzy innymi ćwiczenia oddechowe- pranajama oraz techniki koncentracyjno- medytacyjne- dharana i dhyana. Praktyka ćwiczeń oddechowych i technik koncentracyjno-medytacyjnych przyczyni się do zredukowania zawrotów głowy, bezsenności i napięcia, lepszej świadomości własnego ciała. Ponadto techniki koncentracyjno- medytacyjne wpływają na neuroplastyczność mózgu (zdolność układu nerwowego do zmian; zdolność tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń, mających na celu ich reorganizację, adaptację, zmienność i samonaprawę oraz procesy uczenia się i pamięci). Neuronauka udowadnia, że 50latek może mieć wydolność mózgową na poziomie 25latka, jeżeli tylko medytuje przez 15 min dziennie. *
Warto potraktować jogę nie tylko jako formę terapii lub profilaktyki zdrowotnej, ale również jako pewien rodzaj rozrywki. Jaka jest ciekawą, zupełnie odmienną od innych form aktywnością. Ruch i rozluźnienie z praktyką ćwiczeń oddechowych wiążą się z dotlenieniem i uwolnieniem hormonów szczęścia, skutecznie poprawiając stan psychofizyczny praktykujących.
Oczywiście im większa systematyczność tym większe korzyści można zaobserwować w zdrowiu seniorów. Zajęcia jogi dla seniorów coraz częściej wypełniają grafiki szkół jogi i klubów fitness, co znacząco ułatwia wprowadzenie praktyk jogi do codzienności seniora. Warto korzystać z usług miejsc wyposażonych w różnorakie pomoce do jogi, co zdecydowanie ułatwia praktykę osobom z ograniczeniami fizycznymi.
O rodzajach pomocy stosowanych w jodze oraz korzyściach wynikających z ich stosowania pisałam już poniższym postach:
https://www.magdaroclawska.pl/?p=513
https://blog.decathlon.pl/sprzet/dlaczego-warto-korzystac-z-akcesoriow-do-jogi/
Zajęcia nie wymagają specjalnego przygotowania przed: wystarczy niekrępujący ruchów strój i pozytywne nastawienie. Wystarczą tylko chęci, aby móc czerpać garściami z korzyści jakie daje joga.
Na koniec chciałabym wspomnieć, że praca z grupą jogi dla seniorów dają bardzo wiele również nauczycielowi! Uczą uważności, pracy z ograniczeniami, dają ogromną satysfakcję i inspirację! Korzyści czerpią więc obie strony 🙂