Który styl medytacji najbardziej pomoże ci radzić sobie z lękiem?

Jak uważność wpływa na zestresowany mózg?

Do pewnego stopnia każdy rodzaj medytacji przyniesie jakąś ulgę i w większości przypadków każda medytacja jest lepsza niż bak medytacji. Jednak ze względu na specyficzny sposób, w jaki różne praktyki medytacyjne wpływają na mózg, uważność może być najlepszym sposobem przeciwdziałania wpływowi przewlekłego stresu i lęku.

Zanim przejdę do omawiania wpływu uważności na mózg, warto byłoby zdefiniować czym jest UWAŻNOŚĆ. Według znanego amerykańskiego psychiatry i twórcy Kliniki Redukcji Stresu oraz Centrum Uważności w Medycynie Johna Kabat-Zinn jest to szczególny rodzaj uwagi, nieosądzającej i intencjonalnie skierowanej na wybrany element bieżącego doświadczenia.

Kiedy praktykujemy uważność zgodnie z przyjętą powyżej definicją, w mózgu dzieje się kilka interesujących rzeczy. Po pierwsze, fale mózgowe theta nasilają się w określonej części płata czołowego zwanej przednią korą obręczy (ACC). Fale theta w tym obszarze mózgu kojarzą się ze zrelaksowaną, delikatną uwagą. Jest to rodzaj uwagi, która jest zaangażowana, gdy obserwujemy to, co dzieje się w chwili obecnej, ale nie jesteśmy do tego przywiązani.

Co ważne, jest to dokładne przeciwieństwo fal mózgowych obserwowanych w tym regionie podczas stresu i lęku. Kiedy mózg skupia się na czymś niepokojącym, przednia kora obręczy staje się nadmiernie aktywna, powodując nasilenie fal mózgowych beta i wysokich beta. Kiedy tak się dzieje utkamy w pewnych myślach, uczuciach i doznaniach cielesnych, co może wywołać lub zaostrzyć uczucie niepokoju.

Praktyka uważności pozwala nam przejść do roli bardziej obserwatora, zyskać szerszą perspektywę i odczepić się od tendencji do doświadczania wszystkiego jako osobistego. Tak więc, w bardzo namacalny sposób, praktyki uważności zapewniają przeciwwagę dla wzorców lękowych w mózgu.

Źródła:
Shapiro, Jr., D.H. (2008). Meditation: Self-regulation strategy and altered state of consciousness. Piscataway, NJ: Aldine Transaction.
Tarrant Jeff (2017) Meditation Interventions to Rewire the Brain: Integrating Neuroscience Strategies for ADHD, Anxiety, Depression & Ptsd

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *