Korzystny wpływ jogi na kręgosłup

Aby kręgosłup dobrze służył nam do późnych lat starości należy przestrzegać kilku podstawowych zasad higieny jego pracy i unikać jego największych wrogów, którymi są: siedzący tryb życia, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, dźwiganie nadmiernych ciężarów, nadwaga.

Czego nie lubi nasz kręgosłup? Zdecydowanie nie lubi trwania długo w jednej pozycji. Dlaczego? Utrzymywanie ciała w jednej pozycji powoduje ucisk, napięcie mięśni. W napiętych mięśniach dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi, co bezpośrednio prowadzi do ich niedotlenienia. Niedotlenione mięśnie są słabsze i często dają o sobie znać bólem. Warto wiedzieć, że osoba ważąca 70 kg w pozycji siedzącej obciąża już swoje kręgi lędźwiowe z siłą ok 140 kg. Przy nieprawidłowym podparciu odcinek lędźwiowy kręgosłupa u tej samej osoby zostaje obciążony nawet 300 kg! To mordercza praca! Nie powinniśmy więc być zaskoczeni, że pod koniec dnia spędzonego w biurze bolą plecy, ramiona, szyja.

Nasze kręgosłupy bardzo nie lubią również nadwagi. Nadwaga obciąża dodatkowo cały kręgosłup. Szczególnie szkodliwa jest tzw. otyłość brzuszna. Każdy nowy kilogram ciała w tym miejscu powoduje, że odcinek lędźwiowy kręgosłupa obciąża dodatkowe… 7 kg.

Uwaga również na… podnoszenie ciężarów. Jeżeli podnosimy z podłogi ciężar na prostych nogach, ale ze zgiętymi plecami – nacisk na kręgosłup zwiększa się dwukrotnie. Może wtedy dojść do rozciągnięcia się więzadeł, a to w przypadku słabych mięśni grzbietowych czasem kończy się przemieszczeniem dysków.

Jak możemy o siebie zadbać? Z pomocą przychodzi, mająca coraz więcej zwolenników, joga. Badania naukowe oraz praktyka wielu zwolenników jogi na całym świecie potwierdzają, że poszczególne asany mogą pomóc w zapobieganiu powstawania problemów z kręgosłupem, a także w niwelowaniu pewnych wad.

Joga przede wszystkim prostuje i wytwarza naturalny odruch przyjmowania prawidłowej postawy ciała. W zasadzie można to uznać za pierwszy efekt systematycznego praktykowania jogi. Ciało zaczyna odczuwać nienaturalność pewnych pozycji i automatycznie je korygować.

Odpowiednio dobrane asany zwiększą ruchomość w stawach, eliminują napięcia w mięśniach, jednocześnie je rozciągając. Im mocniejsze i bardziej elastyczne mięśnie, tym mocniejszy kręgosłup.

Czynna praca mięśni wydłuża oraz stabilizuje kręgosłup, jednocześnie zmniejszając obciążenie krążków międzykręgowych. Odpowiednia stymulacja mięśni krótkich kręgosłupa w dużym stopniu zwiększa jego ruchomość, a jednocześnie wzmacnia mięśnie skośne zarówno w odcinku grzbietowym, jak i brzusznym. Regularna praktyka jogi powoduje niezwykle przyjemne rozluźnienie napiętych mięśni, a tym samym zwiększa się zakres ruchu. W ten sposób niweluje się wiele negatywnych skutków wynikających z wad postawy i siedzącego trybu życia.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *