Dlaczego warto być aktywnym fizycznie?

Regularna aktywność fizyczna i sport są niezwykle ważnym czynnikiem jakości życia człowieka.  Są podstawą utrzymania dobrego stanu zdrowia, kondycji i prawidłowego rozwoju organizmu. Według badań, ok 41% Polaków trenuje przynajmniej raz w tygodniu. To już sporo, ale czy możemy zrobić coś, by te liczbę jeszcze powiększyć? Jak się zmotywować do regularnych ćwiczeń? Na pewno warto uświadamiać sobie i bliskim korzyści płynące z bycia aktywnym. 🙂

 

Dlaczego warto być aktywnym fizycznie?

  • Aktywność fizyczna zwiększa wydolność układu sercowo- naczyniowego. Zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi, zwiększa objętość wyrzutową serca i poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, zmniejszając w ten sposób prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy,  zawału i udaru mózgu.
  • Wpływa na poprawę wydolności fizycznej: wzmocnienie siły i wytrzymałości oraz zmniejszenie czasu regeneracji po intensywnym bądź długotrwałym wysiłku.
  • U osób aktywnych następuje zwiększenie gęstości kości, prowadząc do zmniejszenia ryzyka wystąpienia osteoporozy w przyszłości.
  • Podczas aktywności fizycznej z organizmu usuwane są szybciej hormony stresu; adrenalina i kortyzol a uwalniana zostaje endorfina- hormon szczęścia. W ten sposób aktywność niweluje stres i poprawia humor.
  • Ta sama praca hormonów skutecznie pomagająca w rozładowaniu negatywnych emocji, prowadzi do poprawy jakości snu i skuteczniejszej regeneracji podczas snu.
  • Systematyczna aktywność wpływa na obniżenie masy ciała! Regularne ćwiczenia redukują tkankę tłuszczową poprzez poprawę przemiany materii- szybciej spalasz kalorie i efektywniej przyswajasz składniki odżywcze.
  • Wysiłek fizyczny zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2, poprzez zwiększenie wrażliwości tkanek na działanie insuliny, co poprawia jej skuteczniejsze działanie. Regularne ćwiczenia ułatwiają wyrównanie glikemii i zwiększają zużycie glukozy przez pracujące mięśnie.
  • Wzmacnia system immunologiczny, zmniejszając podatność na choroby i przeziębienia.
  • Poprawia wydolność płuc. Dostarczając swojemu organizmowi większej ilości tlenu, zwiększasz poziom energii w organizmie.
  • Według badań przeprowadzonych przez angielskich naukowców, osoby uprawiające sporty wolniej się starzeją. Za wszystkie zwyrodnienia pojawiające się w późniejszym wieku odpowiedzialny jest brak zaangażowania naszego ciała do pracy. Aktywność fizyczna powoduje wytwarzanie niewielkiej ilości hormonu wzrostu, działając w ten sposób odmładzająco na dorosły organizm.
  • Wpływa również na polepszenie procesów poznawczych: logiczne myślenie, poprawę koncentracji i pamięci, a to wszystko poprzez aktywizację krążenia i poprawę dotlenienia organizmu podczas wysiłku.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO)  minimalna dawka aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności, powinna trwać ok. 30 minut – 5 razy w tygodniu  lub 20 minut – 3 razy w tygodniu o wysokiej intensywności (uwzględniając trening siłowy oraz wytrzymałościowy).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *