Wyobraź sobie, że dzwoni do Ciebie Twój najlepszy przyjaciel opowiedzieć Ci o swoim stresie egzaminacyjnym. Jakiej rady mu udzielasz? Czy powiesz mu- spróbuj się zrelaksować/ uspokoić?
Jeśli tak, jesteś w 90 procentach osób udzielających tej samej wskazówki w stresującej sytuacji. Czy to rzeczywiście działa?
Badania Brooks przeprowadzone w 2004 roku pokazują, że próba uspokojenia się przed stresującym wystąpieniem jest nie tylko nieefektywna, ale również niepotrzebna. Badaczka przeprowadziła trzy niezależne badania wpływów oznak stresu na wystąpienia badanych. Poprosiła uczestników badania (bez ich wcześniejszego przeszkolenia) o wykonanie jednego z trzech zadań: zaśpiewanie karaoke przed dwoma nieznajomymi oceniającymi dokładność śpiewu; przeprowadzenie przekonującej 2-minutowej przemowy na temat jakości ich pracy lub obliczenie trudnego zadania matematycznego pod okiem oceniających.
Przed wykonaniem zadań uczestników poproszono o powtarzanie fraz mający na celu wprowadzenie ich w jeden z trzech nastrojów: ekscytację, lęk lub spokój.
Zaobserwowano, że wszyscy uczestnicy byli w ten sam sposób fizjologicznie pobudzeni, co oznacza że osoby, których celem było uspokojenie się, nie osiągnęły stanu spokoju. Okazało się również, że osoby których zadaniem było wprowadzenie się w stan ekscytacji najlepiej wykonały swoje zadania, równocześnie z najlepszą własną oceną swojego wystąpienia.
Odpowiedź na stres
Wyniki badania Brooks pokazują nam, że nie potrzebujemy celowo zmieniać naszej fizjologicznej odpowiedzi na stres. Nie potrzebujemy się uspokoić, aby osiągnąć najlepszy pożądany wynik.
Najważniejsze, co powinniśmy zrobić to interpretować nasze fizjologiczne pobudzenie w bardziej wpierający sposób– “jestem podekscytowany”, zamiast “jestem zlękniony, przestraszony” lub “potrzebuję się uspokoić”. Ta drobna zmiana pomoże Ci czuć się bardziej komfortowo i pewnie.
Zamiast więc (zbyt często) nieudolnie próbować się zrelaksować przed ważnym wydarzeniem może lepiej skoncentrować się na zadaniu, które jest do wykonania? Kieruj swoją uwagę w miejsca, nad którymi masz kontrolę.
Uspokajanie się w stresującej sytuacji jest bardzo trudne i wymaga wielu zasobów energii. Wymaga od twojej umysłu wejścia w stan zupełnie przeciwny w stosunku do stanu, w jakim znajduje się twoje ciało. Twoje ciało w stresie przygotowuje się do akcji- podnosi tętno, przyspiesza oddech, poci się. Nie każ swojej głowie robić czegoś zupełnie przeciwnego. Wykorzystaj to pobudzenie do uważnego wykonania zadania. Przed Tobą ważna prezentacja- skup się na niej. Wystąpienie publiczne- skup się na odbiorcach i tym, co masz do przekazania.
A jeżeli pobudzenie, które przeżywasz jest zbyt duże, by móc skupić się na zadaniu, ćwicz Mindfulness lub/i dowiedz się, jak wykorzystać oddech, by w stresujących sytuacjach działał na twoją korzyść.
Ponadto pamiętaj, że aby wykorzystać nasze zdolności w pełni podczas stresujących wydarzeń powinnismy znać swój optymalny poziom pobudzenia i nauczyć się go osiągać. O poziomach pobudzenia, o fizjologii stresu, rodzajach stresu i sposobach radzenia sobie ze stresem będę mówić już niebawem podczas warsztatu “Jak zbudować odpornośc psychiczną i nauczyć się regulować stres?” Chcesz mieć wpływ na swój poziom stresu? Nie może Cię zabraknąć!