Czym charakteryzuje się metoda Butejki?

oddychanie metodą butejki

Sposób, w jaki oddychamy, w ogromnym stopniu wpływa na stan naszego zdrowia. Można wręcz stwierdzić, oddech to podstawa zdrowego funkcjonowania. Niestety pęd życia, stres, a także niezdrowe nawyki sprawiają, że nasz sposób oddychania coraz bardziej się zaburza. Z pomocą przychodzą rozmaite formy pracy z oddechem – takie jak metoda Butejki.

Metoda Butejki została stworzona przez rosyjskiego lekarza, Konstantina Butejkę, w latach 50. XX wieku. Jej głównym założeniem jest zmniejszenie częstotliwości i głębokości oddechu, co prowadzi do ograniczenia zużycia tlenu przez organizm. To z kolei przyczynia się do redukcji stresu oksydacyjnego w komórkach, co może mieć bardzo pozytywne skutki dla zdrowia. Dzięki uczestniczeniu w kursie oddychania metodą Butejki w Gdańsku można pozbyć się wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Metoda ta jest szczególnie pomocna przy chorobach układu oddechowego, takich jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Pomaga także w przypadku bezsenności, uciążliwych, przewlekłych migren, przy atakach lęku oraz paniki, a także w dolegliwościach związanych z wysokim ciśnieniem krwi.

Jak wygląda nauka oddychania metodą Butejki?

Kurs oddychania metodą Butejki prowadzony jest przez specjalistów w dziedzinie terapii oddechowych. Nauka tej techniki wymaga regularnych ćwiczeń, które są kluczowe dla osiągnięcia pozytywnych efektów dla zdrowia. Podczas kursu uczestnicy uczą się kontroli swojego oddechu poprzez różnorodne ćwiczenia, takie jak oddychanie przez nos (a nie usta), kontrolowanie głębokości oddechu, ćwiczenia z wstrzymywaniem oddechu oraz ćwiczenia, które zmniejszają wrażliwość na dwutlenek węgla (a zwiększają pobór tlenu do krwi). Nauka tej techniki ma również korzystny wpływ na samopoczucie psychiczne. Regularne ćwiczenia metodą Butejki pozwalają obniżyć poziom stresu, zrelaksować się i poprawić koncentrację.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *