Nieużywany organ zanika- dlaczego powinnismy oddychać przez nos?

Czy wiesz, że podstawą dobrego oddychania jest oddychanie przez nos

Usta nie spełniają żadnej funkcji oddechowej! To nos nawilża i ogrzewa wdychane powietrze, pomaga regulować objętość minutową (ilość wdychanego powietrza w ciągu jednej minuty) oraz odzyskiwać wilgoć i ciepło z wydychanego powietrza, wpływa na optymalizację ruchu przepony oraz poprawia ciśnienie tlenu przedostającego się z nosa do płuc. 

Oddychając przez nos oddychamy wolniej w stosunku do oddechu przez usta, oddychamy głębiej (torem przeponowy-brzusznym), podczas gdy oddychając ustawi angażujemy głównie szczyty płuc. 

Szybkość, długość i rytm naszego oddechu skorelowane są z naszym stanem emocjonalno-psychicznym. 

Im wolniejszy oddech (w szczególności wydech) tym spokojniej się czujemy. 

Szybki, niestabilny i urywany oddech prowadzi do rozdrażnienia umysłowego.

W związku z tym najprostszą i najbardziej podstawową rzeczą, jaką możemy zrobić dla lepszego samopoczucia (głębszego spokoju,. zrównoważenia działania układów współczulnego i przywspółczulnego) jest zmiana wzorca oddechowego z oddychania przez usta na oddychanie przez nos. 

Kolejnym etapem (i najprostszym ćwiczeniem oddechowym) będzie OBSERWACJA ODDECHU. 

Pamiętaj, że jesteś w stanie zmienić tylko to, co jest świadome. Obserwując więc swój oddech z uważnością odzyskujesz nad nim kontrolę. Możesz zacząć go świadomie modelować, a poprzez to zmienić swoje samopoczucie. 

Zatem zachęcam Cię do wykonania ćwiczenia:
Obserwuj swój oddech i za każdym razem, kiedy zauważysz myśl, wracaj do obserwacji i czucia swojego oddechu. Z każdym powrotem od myśli do oddechu, będziesz wzmacniać połączenia w mózgu odpowiedzialne za koncentrację. 

Obserwacja oddech, poza ćwiczeniem poszerzającym świadomość oddechu, jest też najprostszym i bardzo skutecznym ćwiczeniem koncentracyjnym/ medytacyjnym. Z każdą tego typu praktyką zauważysz, że stajesz się po prostu spokojniejszy. 

Powodzenia! Spokojnego oddechu! A jeśli temat oddechu Cię zainteresował i chciałbyś poznać więcej praktycznych ćwiczeń do pracy z oddechem oraz poznać teorię, która bardzo otwiera oczy na to, jak WAŻNY jest prawidłowy oddech, zapraszam serdecznie na Kurs Oddech Od Podstaw Online

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *