Jest kilka pytań, które często kierowane są w moim kierunku. Wśród nich zdecydowany prym wiedzie: czy Ty się czegoś boisz?
Na pewnym etapie swojego krótkiego życia uświadomiłam sobie, że strach jest nieodłączną częścią naszego życia. Choćbyśmy nie wiem jak bardzo próbowali go uniknąć on zawsze wróci, w każdej dziedzinie życia. Nie ma najmniejszego sensu uciekać przed czymś co nas prędzej czy później i tak nas doścignie.
Po uświadomieniu sobie tej banalnej prawdy bardziej stosownym rozwiązaniem staje się uczynienie ze strachu swojego przyjaciela. W jednej ze swoich książek David Deida napisał “Strach jest najbardziej precyzyjną definicją ciebie.”. Podpisuję się pod tym zdaniem obiema rękami.
Wsłuchiwanie się we własne lęki i ograniczenia może stać się drogą do poznania siebie, a w konsekwencji do wewnętrznego rozwoju. Dobrze jest szukać w sobie przyczyn własnych ograniczeń, obserwować swoje uczucia podczas analizowania konkretnych sytuacji. Dopiero uświadomione emocje można zmienić. Jeśli coś Cię ogranicza w działaniu nie zmienisz tego, jeśli nie uświadomisz sobie przyczyny.
Umiejętność rozpatrywania swoich stanów emocjonalnych może pomóc Ci wstąpić na ścieżkę życia na krawędzi, wyjście poza swoją strefę komfortu- głębszego rozwoju i doświadczania być może nieznanych ci dotąd emocji.
Jeśli chcesz mówić w obcym języku, ale czujesz, że coś cię blokuje- pomyśl dlaczego? Być może czujesz się gorszy ze względu na swój niski poziom kompetencji. Ale przecież każdy kiedyś zaczynał. Banalne? Tak. Inteligentni ludzie nie będą cię oceniać. Inteligentni ludzie będą cię podziwiać, bo wiedzą jak trudne są początki. Wyjdź do ludzi, otwórz się, porozmawiaj, zaproś do siebie, wyjedź. I obserwuj jak Twoje życie się zmienia.
Wkroczenie z czasem na poziom międzynarodowych przyjaźni jest niewyobrażalnym przeżyciem. Zaczynasz postrzegać świat z zupełnie innej perspektywy. Szerokie horyzonty zachęca cię do sięgania po nieznane ci dotąd potrawy, czytanie innej literatury, postrzegania ludzi w zupełnie inny sposób.
Chcesz zacząć przemawiać do ludzi? Pisać? Musisz przeanalizować swój strach, chwycić go za rękę i zacząć działać. Każde nabywanie nowej kompetencji jest trudne, ale przypomnij sobie jak się czułeś kiedy stawiłeś czoła jakiejś rzeczy będącej początkowo dla ciebie fatum? Poczuj to uczucie jeszcze raz! Zakoduj je dobrze w pamięci a sytuację zapisz na papierze. Wracaj do niej, buduj swoją wartość i motywuj się.
Stwórz ze strachu swojego przyjaciela, poznaj go dobrze i zaproś do swojego życia. Pamiętaj strach przed strachem może doprowadzić do wycofania się z podejmowania wyzwań i w konsekwencji życia uboższego, niż mógłbyś przeżyć. Nie pozwól sobie czuć się skrępowanym przez własne emocje. Przyznawaj się do własnego strachu i wychylaj poza niego. W każdym aspekcie swojego życia. Powodzenia 🙂